Saç

Saç Ekimi

Saç ekimi uygulaması ‘saç dökülmesi için kalıcı çözüm’ olarak tanımlanabilir. Saç ekimi cerrahi bir ortamda yapılan mikro-cerrahi bir işlemdir. ‘Mikro-cerrahi operasyonu’ ile geleneksel cerrahiden farklı olarak saç ekimi prosedürü minimal cerrahi müdahale
4-6 Saat

Operasyon Süresi

Lokal

Anestezi

Kalıcı

Hassasiyet

10 Gün- 2 Hafta

Tam İyileşme

3 Gün

Kalıcılık

Yok

Hastanede Yatış

GENEL BİLGİLER

Saç ekimi uygulaması ‘saç dökülmesi için kalıcı çözüm’ olarak tanımlanabilir. Saç ekimi cerrahi bir ortamda yapılan mikro-cerrahi bir işlemdir. ‘Mikro-cerrahi operasyonu’ ile geleneksel cerrahiden farklı olarak saç ekimi prosedürü minimal cerrahi müdahale

Doğru yapılan bir saç ekimi operasyonu, ‘erkek tipi kellik’ olarak da bilinen androjenetik alopesi yaşayanlar için kalıcı bir çözümdür. Bunların dışında, kafa izleriniz varsa veya çeşitli saç hastalıkları nedeniyle saçınızı kaybetmişseniz, saç ekimi ameliyatından da güvenle geçebilirsiniz.

Türkiye’de Saç Ekimi

Halihazırda İstanbul’a seyahat ettiyseniz, çok sayıda kafası bandaj kişiyi fark etmiş olabilirsiniz – bu, saç ekimi geçirdiklerinin bir işaretidir. Türkiye’de Saç Ekimi, bu sektörün halihazırda aktif olduğu ülkelerden bile çok sayıda hastayı dünyanın her yerinden çekiyor. Bunun nedeni, Türkiye’deki deneyimli doktorların, başarılarını küresel boyutta rekabetçi fiyatlara sunarak kendilerini kanıtlamış olmalarıdır. Bununla birlikte, Türkiye’nin Saç Ekimi için popüler olmasının, çok fazla klinik ve doktorun nitelikli ve güvenli olmadıkları halde hastaları çekmeye çalıştığı anlamına geldiğini de unutmamalısınız. Bu nedenle ön araştırmanızı iyi yapmanız çok önemli.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenlerinde yer alan birçok faktör ve tetikleyici unsur vardır. Zamanımızın en sık görülen sorunlarından biri olan saç dökülmesi, genetik yatkınlık, kronik hastalıklar, sağlıksız beslenme, aşırı saç şekillendirme ve diğer birçok tetikleyici faktörden kaynaklanabilir. Saç dökülmesi vakalarını iki kategoride inceleyebiliriz: erkek tipi saç dökülmesi ve kadın tipi saç dökülmesi.

Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androjenetik alopesi, birkaç yıl içinde özellikle başın üst ve ön şeridinde yirmili yaşların başında ortaya çıkabilir ve saç dökülmesine neden olur. Erkek tipi kellik nedenleri genetik altyapı ile ilgilidir.

Kadın tipi saç dökülmesi ise dünyadaki her 10 kadından 1’inde görülebilen yaygın bir durumdur. İnce, zayıf saçlar ve özellikle saç ayırma hattındaki belirgin kayıp ile karakterize bir saç dökülmesi oluşur ve Saç Ekimi ile modern ve etkili sonuçlarla tedavi edilebilir.

İlk olarak, saç dökülmesi için altta yatan tetikleyici faktör incelenmeli ve belirlenmelidir. Bunu takiben makul bir tedavi düşünülmelidir. Daha sonra en uygun saç ekimi değerlendirilebilir. Hormonal hastalıklar veya vitamin, mineral veya başka bir madde eksikliği bulunursa, en iyi seçenek saç dökülmesini cerrahi olmayan tedavi ile tedavi etmektir.

Donör Yer Seçim Kriterleri

Aktarıma uygun sağlıklı saç köklerinin belirlenmesi, Saç Ekimi prosedürünün en önemli konularından biridir. Buna göre donör bölgesi – kıl foliküllerinin toplanacağı bölge muayene sırasında belirlenmelidir. Transfer için mevcut olan saç kökleri ense bölgesinden çıkarılır. Bu alan istenen miktarda kök vermezse, sakal, çene alanı ve son olarak sırt, omuz, bacak veya göğüs bölgesine bakılır. Donör sahasının belirlenmesi, sürecin etkili bir şekilde planlanması için kritik adımlardan biridir.

İlk olarak, yeterli miktarda sağlıklı saç olup olmadığını belirlemek için hastanın ense bölgesi kontrol edilir. Kafanın arkasında ekstraksiyon için yeterli saç kökü yoksa, o zaman destek alınacak alan sakal bölgesidir. Donör alanı açısından en kaliteli sonuçların alındığı alandır. Göğüste verici alan göz önünde bulundurulması gereken bir alternatiftir, ancak her bir saç tipi farklı olduğundan, önceden bir test nakli yapılmalıdır. Kontrol edilecek son seçenek sırt ve bacak bölgelerinin verici bölgeleridir. Tıpkı göğüste olduğu gibi, bu bölgelerde de saç kökleri kafadakilerden farklı bir şekilde yapılandırılmıştır. Bu nedenle, en uygun ve mevcut foliküller hastanın onayı ve rahatlığı göz önünde bulundurularak toplanacaktır.

FUE Saç Ekimi

FUE saç ekimi doksanların ortalarında bugün dünya çapında uygulanan tekniklerle şekillenmeye başladı. Doksanlı yıllarda FUT yöntemiyle yapılan saç ekimi 2000’li yılların başında geliştirilen ve 2005 yılında tanıtılan FUE yöntemi ile ele alınmıştır. Teknik sürekli olarak daha da gelişmesine rağmen, FUE’nin temel prensipleri esasen aynıdır. Günümüzde FUE tekniği saç ekimi cerrahisinin en gelişmiş tekniği olarak görülmeye devam etmektedir. En son modern FUE tekniği sayesinde saç dökülmesi yaşayan bireyler doğal görünen saçlara sahip olabilirler.

Saç Ekimi Teknikleri

● Klasik FUE (mikro motorlar aracılığıyla)

● Robotik FUE

● DHI tekniği (Choi implantlarla FUE uygulaması)

● Sapphire FUE (Sapphire bıçaklarıyla FUE uygulaması)

Saç Ekimi Sürecinin Aşamaları:

1. Danışma: Doktorun hastayla operasyon planını geliştirdiği ve saç çizgisi tasarımını oluşturduğu adımdır.

2. Hazırlık: Bu adım, operasyon sahasının sterilize edilmesi ve lokal anesteziklerin uygulanması işlemlerini içerir.

3. Kök Alma: Hastanın donör bölgesinden saç greftlerinin çıkarılması işlemidir.

4. Alıcı Bölgesi Oluşturma: Mevcut nihai kıllarının yönünü izleyerek alıcı bölgelerini oluşturma işlemidir.

5. Transplantasyon: Greftlerin alıcı bölgelerine saç yönüne dik açılarda yerleştirilmesidir.

6. Cerrahi Sonrası İşlemler: Nakil yapılan bölge için yara temizleme işlemlerini ve operasyonun iyileşme sürecini hızlandırmak için PRP terapi seanslarını içerir.

7. Cerrahi Sonrası Bakım ve Saç Yıkama: 15 gün boyunca uygulanması gereken yıkama işlemidir. Hem donör hem de nakledilen alan bu dönemde hassastır, bu nedenle yıkama işleminin özel bir dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.

DHI İmplantasyon Yöntemi ve Choi Uygulayıcı Kalemi

Bazıları bunu saç ekiminde en yeni yöntem olarak tanımlarken, diğerleri bunun sadece bir pazarlama hilesi olduğunu iddia ederken, diğerleri tekniği şöyle tanımlamaktadır; uygulayıcılarla FUE.

Ancak objektif bir bakış açısıyla prosedürün gerçekte nasıl çalıştığını kısaca ve net bir şekilde anlamak mümkündür.

FUE yönteminin tersine, DHI implantasyon yöntemi sırasında, ekim bölgesi oluşturma ve greft implantasyonu aynı anda gerçekleştirilir, yani ekstraksiyon ve implantasyon, çıkarılan saç foliküllerini doğrudan makbuz alanlarına gömerek bir veya iki aşamalı sürecin bir parçası olarak birleştirilir. Bir küvete ve piston cihazına bağlı içi boş bir iğneye sahip bir implanter (choi) kalem kullanarak verici bölgesinde kanal kesileri oluşturmaya gerek kalmaz. Bu nedenle DHI prosedürüne Choi yöntemi de denir.

ONLINE REZERVASYON

İyi görün. İyi hisset.


ONLINE REZERVASYON

İyi görün. İyi hisset.


offer-icon